Publicerad: 2009-12-21

Skriv ut artikeln

Mikael Eklund klar för Assyriska!

SENIOR Idag har Assyriska gjort klart med ett meriterat nyförvärv, 28-årige Mikael Eklund har skrivit kontrakt för säsongen 2010. Eklund har varit en nyckelspelare i Kalmar och i hård konkurrens med flertalet allsvenska och superettaklubbar valde han Assyriska!

Mikael Eklund har spelat i Kalmar under sju säsonger, han har varit ordinarie i laget. Inte minst var han en bärande kraft när laget tog SM-Guld 2007 då han spelade 24 matcher från start. Efter skadeproblem under förra året kom Kalmar och Eklund överrens om att gå skilda vägar och nu har han skrivit ett kontrakt över säsongen 2010.

- Vi har värvat den kanske hetaste försvarsspelaren på marknaden. Vi har arbetat länge och hårt för att göra klart med Mikael, han har varit prio 1 och det känns onekligen skönt att ro detta i hamn. Ärligt talat trodde jag inte på detta med tanke på konkurrensen men Mikael valde utmaningen i Assyriska framför bättre ekonomi i andra klubbar, säger Assyriskas klubbchef Aydin Aho, som nu är tillbaka i sin gamla roll i klubben.

Eklund är i första hand tilltänkt som mittback men har även använts flitigt som vänsterback i Allsvenskan. Han opererades i somras för sin korsbansskada och blev friskförklarad för några veckor sedan och är med när försäsongen drar igång 4 januari.

- Det känns jättebra med Assyriska. Jag hade många alternativ men efter sju år i Kalmar letade jag utmaningar och det får jag i Assyriska. Laget är unikt, det finns bara ett Assyriska i Sverige och det känns jättespännande. En viktig faktor är också Rickard Norling som jag tror stenhårt på. Assyriska gör en spännande satsning och jag vill vara med på den resan och ser fram emot träningsstarten, säger Mikael Eklund.

 Och någon större oro för skadan känner inte Mikael

- Absolut inte, jag är friskförklarad och är jättesugen. Jag har lite att ta igen och det tar nog några veckor innan jag går för full i duellerna, men det känns jättebra!

Varmt välkommen till Assyriska, Mikael!

 


 

Skriv ut artikeln


Kommentarer

Grym värvning men hoppas ni har koll på att han verkligen är helt frisk! att hämta skadedrabbna spelare är Assyriskas kännetecken. Åslund, Nävfer var även de skadade innan de kom till AFF och som de \"imponerade\" wow som sagt en bra mittback men sluta hämta in skadade spelare för fan det är en stor risk! lika stor risk att hämta Div 5 brassar från Brasilien sånna klarar vi oss utan tack!

Tisdag 22 december 2009 kl. 12:40 av Allsvenskan_2009

Skriv en kommentar



Bli medlem eller logga in

För att kunna använda denna funktion måste du vara medlem och inloggad. Logga in via formuläret högst upp i högerkolumnen eller klicka på knappen nedan för att bli medlem.

bli medlem









 
Logga in



Bli medlem  |  Glömt lösenord