Motståndarkoll: GAIS
Med vind i seglen efter en 3-0-vinst borta mot Degerfors är Fredrik Samuelssons mannar tillbaka i Södertälje för att ta emot Göteborgslaget GAIS på nationaldagen. Matchen som spelades i förra veckan var den tionde för säsongen, vilket betyder att AFF nu spelat en tredjedel av säsongens matcher. Efter denna tredjedel parkerar Assyriska på elfte plats, detta efter att ha tagit sju poäng av nio möjliga under de senaste tre matcherna.
Måndagens motståndare, GAIS, som är en förkortning av Göteborgs Atlet- och Idrottssällskap, kommer till Södertälje med Superettans längsta förlustfria svit. GAIS har inte förlorat på sju matcher, senaste förlusten kom den 23 april mot serieledaren Halmstad BK då GAIS förlorade med 2-0 på bortaplan. Sin senaste match spelade GAIS borta på Vångavallen mot Trelleborgs FF, en match som slutade 1-1 sedan TFF kvitterat i 83:e minuten. Matchen innan dess tog GAIS Superettans hittills största seger när man fullkomligt körde över Ängelholms FF med 7-0 på Gamla Ullevis gräsmatta.
På tio matcher har GAIS 3 vinster, 5 oavgjorda och 2 vinster vilket ger 14 poäng och en sjundeplats i tabellen. GAIS är ett starkt lag på hemmaplan och har inte förlorat på hemmaplan än och tagit samtliga segrar denna säsongen på Gamla Ullevi, även två av de fem oavgjorda matcherna spelade man hemma. På bortaplan är man fortfarande utan seger men tre poäng har plockats via tre oavgjorda matcher. Målskillnaden är plus 5, med 15 gjorda och 10 insläppta. Elva av dessa är gjorda på hemmaplan och endast ett är insläppt på hemmaplan.
Inför säsongen förstärkte GAIS sin offensiv med målsprutorna Luka Mijaljevic som förra året gjorde 13 mål i nedflyttade Utsiktens BK och David Johannesson som under de tre senaste säsongerna totalt gjort 30 mål, med sin bästa säsong i Ljungskile 2014 då han gjorde 14 mål. Även sierraleonske landslagsmannen och AIK-spelaren Teteh Bangura återfinns i GAIS, vilket ger GAIS ett målfarligt anfall med många alternativ. Däremot är det en annan forward som toppar skytteligan tillsammans med Mijaljevic, sydafrikanske Luther Singh. Singh, som gör sin andra säsong i GAIS, har i år gjort fem mål och är blott 19 år.
Under de tre senaste säsongerna har Assyriska och GAIS spelat mot varandra sex gånger. Av dessa har AFF vunnit 4 stycken, en match har slutat med oavgjort resultat och en har slutat med vinst för GAIS. I matcherna lagen emellan har det gjorts 12 mål, vilket ger ett snitt på 2 mål per match. Av dessa har Assyriska gjort åtta och GAIS fyra. Den senaste matchen mellan AFF och GAIS, slutade med rödvit uddamålsvinst sedan Issa Demir gjort 1-0 på övertid. Värt att notera är att ingen spelare i något av lagen har lyckats göra mer än ett mål i matcherna lagen emellan.
Kortfakta Göteborgs Atlet- och Idrottssällskap (GAIS)
Bildades: 11 mars 1894
Hemmaarena: Gamla Ullevi
Säsonger i näst högsta serien: 28
Bästa målskytt 2015: Patrik Ingelsten (6 mål/24 matcher)
Assyriska - GAIS
Tid och datum: 17:00 den 6 juni
Plats: Södertälje Fotbollsarena