Serieledarna en nivå upp

Lukas Hackå hoppade in och fick göra debut i seriespel.

Lukas Hackå hoppade in och fick göra debut i seriespel. · Foto: Caroline Khamo

Noah Strand fick chansen från start.

Noah Strand fick chansen från start. · Foto: Caroline Khamo

Serhii Ishchyk, född 2010, fick debutera i Ettan Norra.

Serhii Ishchyk, född 2010, fick debutera i Ettan Norra. · Foto: Caroline Khamo

En måndagskväll på Hammarby IP bjöd på en av säsongens tuffaste uppgifter när Assyriska FF gästade serieledande Hammarby TFF. Efter en seger mot Örebro Syrianska senast reste laget till Stockholm med både självförtroende och revanschlust – inte minst efter det tidigare mötet lagen emellan.

Hemmalaget tog kommandot direkt från avspark med stort bollinnehav och hög intensitet. Trots dominansen lyckades inte Hammarby TFF skapa några riktigt farliga målchanser inledningsvis – istället var det Assyriska som fick matchens första heta läge. En snabb kontring ledde till ett avslut från Samuel Edgren, men Hammarbys målvakt stod för en kvalificerad räddning och stoppade ett tidigt bortamål.

Strax därefter skulle dock Hammarby TFF ta ledningen. En långboll gick över Assyriskas backlinje och nådde en anfallare som försökte runda målvakten Kingdom Osayi. I duellen fällde Osayi spelaren, men bollen letade sig vidare till en medspelare som enkelt kunde trycka in 1–0. Osayi varnades i situationen.

Minuter senare kom nästa smäll för Assyriska när Samuel Adindu från hemmalaget drog till på volley och utökade ledningen. Ett avslut som inte lämnade Osayi någon chans.

Assyriska hade svårt att etablera något spel, men var nära en reducering genom Jerome ”CJ” Tibbling Ugwo. Hans avslut var välplacerat, men målvakten stod för en ny räddning av hög klass.

Kingdom Osayi höll Assyriska kvar i matchen när han kort därefter räddade ett avslut från nära håll – en räddning som förhindrade ett tredje mål där och då. Men i första halvlekens tilläggstid kom ändå 3–0. Hammarby kombinerade sig fram på kanten, spelade snett inåt bakåt och avslutet satt säkert i nät.

Halvtidsvilan kom lägligt för ett hårt pressat Assyriska som haft stora svårigheter att hantera hemmalagets höga intensitet, rörlighet och presspel. Samtidigt var det tydligt varför Hammarby TFF toppar tabellen.

Andra halvlek inleddes med en ambition från Assyriska att hitta in i matchen, men marginalerna gick inte med laget. En frispark träffade muren, bollen studsade olyckligt till en Hammarbyspelare som istället kunde sätta nästa mål.

Därifrån mattades tempot. Matchen kontrollerades av hemmalaget som stängde ytor och gjorde det svårt för Assyriska att skapa farligheter. Försöken fanns där – men precisionen och energin räckte inte till mot ett formstarkt motstånd.

Nu väntar en ny utmaning på hemmaplan då Karlstad Fotboll gästar Södertälje Fotbollsarena på söndag kl. 16:00. Då finns chans till ny energi – och ny riktning.

Skribent:Emanuel Barmasi
Dela artikeln

Kommentarer

Ingen har kommenterat artikeln än. ⁨Om du är klubbmedlem loggar du in för att lämna en kommentar.⁩