Tidigt baklängesmål sänkte Assyriska i Örebro
Söndagar betyder oftast match för Assyriska – och denna helg var inget undantag. Denna gång gick resan till Mellringe IP i Örebro för möte med Örebro Syrianska IF. Med säsongens första trepoängare i ryggen reste Assyriska dit med förhoppning om att bygga vidare på segern. Men den drömmen fick sig en tidig törn.
Matchen hann knappt börja innan bollen låg i nät bakom Jakob Rhawi. Efter bara 18 sekunder tappade Taoufiq Hannioui bollen som siste man när han dröjde för länge med passningen. Hemmalaget utnyttjade situationen blixtsnabbt – bollen spelades ut på kanten, och sedan snett inåt bakåt där avslutet placerades distinkt i mål. 1–0 till Örebro Syrianska – en mardrömsstart för Assyriska.
Första halvlek fortsatte i motvind för gästerna. Assyriska hade svårt att få igång sitt spel och skapade få farligheter. I slutet av halvleken fick dock laget två möjligheter. Först Christian Aphrem, som efter en bra aktion på kanten valde att avsluta själv – men skottet var för löst och räddades enkelt. Kort därefter var det Linus Hillemar som fick dubbla lägen. Första skottet blockerades, andra skottet räddades av målvakten – men spelet blåstes av för offside.
När domaren blåste av för paus var det tydligt att det tidiga baklängesmålet hade satt tonen för resten av halvleken. Assyriska hittade aldrig riktigt rytmen och hamnade gång på gång i underläge i spelet – både mentalt och taktiskt. Halvtdispasuen kom lägligt.
Efter cirka en kvart av andra halvlek försökte Assyriska ändra matchbilden genom att göra några byten och ta in Alexander Alp och Jerome "CJ" Tibbling Ugwo. Den andra halvleken blev något bättre sett till målchanser, men det saknades spets i avslutsmomenten för Assyriska. Örebro Syrianska fick knappt låna bollen, men inget anfall hotade målramen.
I den 80:e minuten var det nära att hemmalaget skulle punktera matchen. Ett långt uppspel från egen planhalva missbedömdes av Hannioui, som halkade och tappade bollen i en farlig position. Örebro Syrianska kontrade snabbt i ett två-mot-ett-läge och kom fria mot Rhawi – men avslutet gick strax utanför. Assyriska levde fortfarande.
I den 93:e minuten kom en sista chans när Kevin Jarrett slog ett inlägg in i boxen. Där mötte Lawrence Panda med ett pressat avslut, men Örebros målvakt stod för en fenomenal räddning som säkrade segern för hemmalaget.
Assyriska åkte därmed hem utan poäng och utan mål i en match som aldrig riktigt lyfte.
Nästa uppgift för Assyriska FF blir på hemmaplan mot AFC Eskilstuna söndagen den 18 maj kl. 16:00 på Södertälje Fotbollsarena. Nu gäller det för laget att studsa tillbaka snabbt och hitta rätt i både prestation och poängjakt för att börja klättra i tabellen.