Tuffa försäsongen fortsätter

Felix Aaltonen reducerade för Assyriska

Felix Aaltonen reducerade för Assyriska · Foto: Caroline Khamo

Igår spelade Assyriska mot ännu en seriekonkurrent, denna gång FC Stockholm som vi möter i vår premiären. Tränare Tino Katsoulakis fortsätter testa nya spelare och tillsammans med sportkommittén bygga laget.

En månad har redan gått av försäsongen med fullt träningsschema och tre spelade träningsmatcher; oavgjort hemma mot Enskede 1-1, förlust borta mot Karlberg 3-1 och igår mötte vi alltså en av seriefavoriterna FC Stockholm. Laget som Assyriska ännu inte förlorat en tävlingsmatch mot. Träningsmatcherna däremot har talat ett annat språk.

Denna söndagseftermiddag mönstrades fem prov spelare, 4 utespelare och en målvakt.

Assyriska höll nollan i 44 min men sen skulle laget släppa in 3 mål på 20 minuter.

1-0 till hemmalaget kom alltså precis innan domaren skulle blåsa av för halvtidsvila. Det såg ut som att Assyriskas försvar hade full bemanning i straffområdet ändå tilläts en passning in och ett snabbt markskott i fel hörn för Kingdom Osayi resulterade i ledningsmålet.

2-0 kom genom att en motståndarspelare rann igenom hela mittfältet och avlossade ett skott som provspelande målvakt lämnade retur på. Och 3-0 kom på en misslyckad rensning och ett vackert skott i bortre krysset.

Sedan var det Felix Aaltonen som i 85:e minuten stod för Assyriskas tröstmål när han tog emot bollen på en fin passning av senaste nyförvärvet Elias Ländin. Ländin passade från egen planhalva och Aaltonen rann igenom på vänsterkanten och sköt in 3-1 med vänstern vid bortre stolpen.

Nästa träningsmatch spelas hemma mot FC Arlanda söndag 15 februari klockan 13:00.

Skribent:Redaktionen
Dela artikeln

Kommentarer

Ingen har kommenterat artikeln än. ⁨Om du är klubbmedlem loggar du in för att lämna en kommentar.⁩