Ännu en försvunnen i bloggträsket...
Jag talar naturligtvis om Petter, den norske kantspringaren som gjort succé (nåja) i Assyriska. Eller ja, om Fotbollsfruen rättare sagt. Vet inte varför jag fastnat för hennes blogg; kanske är det mammalivet jag vill veta mer om? Tror dock inte det. Måste vara Assyriska-kopplingen.
Petter då? Nej. Nej. Inget ont om Petter som person, men om han inte hade spelat i Assyriska hade jag givit blanka fan i den där bloggen. Istället har jag letat Assyriska-detaljer, bilder som har kopplingar till klubben; ja, allt. Det är först nu jag något sånär (återigen: nåja) förstår dessa småtjejer som jagar Idol-deltagarna dagar i ända. Inte så att jag står utanför Östlundhs hus och letar gamla använda prillor; men jag vill helt enkelt veta mer. Småsaker. Tycker Batan bäst om Kalle eller Anna Anka? Vilken är Eddies favoritrulle? Gillar någon i laget Broder Daniel? Mina gissningar är: Kalle, Scarface och tveksamt.
För övrigt har jag planerna redan uppdragna till nästa säsong; jag började skissa på det direkt när slutsignalen gick i söndags. Sen såg jag att tre nya spelare presenteras på fredag, och därmed väntar jag med mina tankar tills dess.
Till sist: Tack för showen. Hela året har varit ett drama i bästa Assyriska-stil; jag kunde inte ha skrivit någonting bättre. Slutet? Nä, inte ens det. Jag älskar tragedi.