Lars Ternström går för seger mot Assyriska.
Det var en helt OK match från vår sida, men vi var inte jättebra heller. Vi startar matchen väldigt bra men matchbilden ändras när de gör 1-0. Vi gör 1-1 tidigt i andra men hinner inte få tillräckligt med energi då de gör 2-1 bara tre minuter senare. Vi känner att vi inte presterar på topp och det är inte så mycket att säga om förlusten.
Ni har fortfarande ingen vinst i Superettan, vad är Er analys av detta hittills?
Vi visste att det skulle ta tid att komma in i serien. Vi har spelat jämnt mot de flesta lagen, i början av serien var vi mer naiva, vi försökte spela en fin fotboll men var inte speciellt effektiva. Nu spelar vi lite rakare och kommer till fler målchanser, men förlorar du många matcher så brister självförtroendet och det blir ett mentalt spel. Vi vet vad vi kan och vi skall fortsätta kämpa så kommer det att släppa.
Ni tog Örgrytes plats i Superettan och fick beskedet väldigt sent (slutet av februari), hur kändes det och hur har Ni hanterat detta?
Det var lite chockartat och praktiskt mycket svårt att hantera. Vi hade redan hunnit värva några spelare för spel i division 1 och det fanns inte mer pengar att värva för. Upplägget på försäsongen med träningsmotstånd var inriktat mot lag i lägre divisioner där vi skulle föra matcherna och ha ett stort bollinnehav. Sammantaget blev inte förberedelserna inte bra och tiden var mycket knapp, vi gick från att vara ett topplag i division 1 till att kämpa för nytt kontrakt i Superettan. Vi har försökt att göra det bästa av situationen och tyvärr har vi inte fått med oss poängen hittills.
Qviding har pendlat mellan division 1 och Superettan de senaste säsongerna, vart hör klubben hemma egentligen?
Ambitionen är att kunna förena breddfotbollen med en elitsatsning men det är väldigt svårt. T ex är klubbens policy att alla ungdomar skall få speltid fram till 18 års ålder och det gör att vi har det svårt att plocka upp spelare till A-laget. Samtidigt har vi inte tillräckligt med resurser för A-laget, pengar finns inte och publikunderlaget är inte heller bra. Vi är femte lag i Göteborg och har svårt att attrahera sponsorer och spelare.
Är en eventuell sammanslagning med Örgryte en lösning?
Det pågick ju allvarliga diskussioner mellan klubbarna. Min personliga åsikt är att det hade varit en bra lösning. Örgryte har ett bra varumärke och Qviding har en bra ungdomsverksamhet och står för värden som är attraktiva för sponsorer. Nu blev det ju inte av men skall Qviding ha som ambition att vara ett etablerat elitlag måste man hitta en långsiktig lösning för att kunna ha de resurser som krävs.
Vad tror du om matchen mot Assyriska?
Det är definitivt en av årets svåraste matcher. Jag har sett Assyriska en hel del och det är ett väldigt bra lag med mycket individuellt skickliga spelare. Det gäller för oss att försöka spela vårt spel, att vara aggressiva och våga ha ett bollinnehav. En nyckel blir bland annat att stoppa Assyriskas högerkant med Kyle Konwea och inte se till att spelare som Haris Laitinen får för mycket utrymme. Det blir jättetufft men vi måste gå för seger!