Lyckad helg för Assyriska i Jönköping!
Assyriska har många supportrar och medlemmar i Jönköping. I helgen reste laget ned till Småland för att spela match mot och hälsa på Assyriska IK. Föreningen är en framgångssaga och har vunnit sin serie fyra år i rad. Inför kommande säsong spelar man i division 3.
Redan på fredagen reste ledningen ned till Jönköping för att diskutera kommande säsong och samarbetet mellan föreningarna. På lördagen spelades träningsmatch i Elmiahallen mellan lagen. Matchen slutade 2-0 till Assyriska FF i en jämn och underhållande tillställning. Målskyttar blev Fuad Hyseni och Christoffer Brandeborn. Ca 250 åskådare tittade på matchen. Efter matchen var båda lagen inbjudna till föreningens lokal för att äta mat och umgås med varandra. Det blev en trevlig kväll och en lyckad helg!
Assyriska FF vill tacka Assyriska IK och Assyriska Turabdinföreningen och deras medlemmar för deras mottagande och gästfrihet. Den samhörighet och värme som vi alltid möts av i Jönköping är fantastiskt. Vi hoppas att detta kan bli en tradition som vi kan upprepa i framtiden!
Till sist: Ett stort tack till Charbel och Josef på Restaurang Tortellini som stod för den härligt goda pastan på kvällen!


